| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Type | Folding Knife |
| Number of Pieces | 1 |
| Handle Material | Nylon |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width | 1.25'' (3.2 cm) |
| MPN | 44056 |
| Color | Orange |
| Item Width | 1.32'' (2.5 cm) |
| Item Length | 6.96'' (17.7 cm) |
| Item Height | 0.62'' (1.6 cm) |
| UPC | 092644440564 |
Check the listing for details. Klein Tools 44056 Pocket Knife, Cable Skinning, Hawkbill Blade. Color: Orange, Condition: New. Listed at 24.99 USD. The hawkbill blade made from stainless steel is strong and durable, with corrosion resistance and long lasting edge. Hawkbill blade made with stainless steel for corrosion resistance and long lasting edge.