| Battery Included | Yes |
|---|---|
| Model | 56048 |
| UPC | 0092644560484 |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| MPN | 56048 |
| Material | Silicone |
| Item Length | 9.5 in |
| Brand | Klein Tools |
| Type | Head Lamp |
| Operating Time | More Than 10 Hours |
| Number of Batteries | 1 |
| Item Height | 3.25 in |
| Voltage | 3.7 V |
| Features | Magnetic, Rechargeable |
| Item Width | 5 in |
| Item Weight | 4.8 oz |
| Lighting Technology | LED |
Check the listing for details. Klein Tools 56048 Rechargeable Headlamp w Strap 400 Lumen Auto-Off. Color: Black, Condition: New. Listed at 44.01 USD. Model KLEI 56048. The adjustable fabric strap is comfortable and has just enough silicone weave to keep it in place. • (1) Headlamp. • (1) Fabric Strap.