| Model | 56403 |
|---|---|
| UPC | 0092644564031 |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | Battery |
| Operating Range | 10-15 m |
| Color | Black |
| MPN | 56403 |
| Material | ABS, Stainless Steel |
| Item Length | 2 in |
| Number of Lights | 7-12 |
| Brand | Klein Tools |
| Lumens | 1-499 lm |
| Type | Worklight |
| Operating Time | More Than 10 Hours |
| IP Rating | IP54 |
| Item Height | 5 in |
| Voltage | 5 V |
| Cable Length | Less Than 1 m |
| Cord Type | Cordless |
| Item Width | 2 in |
| Lighting Technology | LED |
Check the listing for details. Klein Tools 56403 Rechargeable Personal Worklight 460 Lumens Li-Ion LED. Color: Black, Condition: New. Listed at 53.02 USD. Model KLEI 56403. • (1) Personal worklight. • Kickstand features strong magnets for mounting, three nail notches, and a built-in carabiner for easy hanging. • Infinite light direction; head rotates 360 degrees while the kickstand rotates 270 degrees.