| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Application | Welding |
| Packaging | Retail |
| UPC | 092644601415 |
| Part Number | 60141 |
| Product Type | Welding Helmet |
| Length | 13.92'' (35.4 cm) |
| Width | 10.91'' (27.7 cm) |
| Height | 8.84'' (22.5 cm) |
| Weight | 0.91 kg, 2.00 lb |
| Color | Black & Gray |
| Material | Nylon |
| Diameter | 2.3'' (5.8 cm) |
| Size | Hat Style: Cap-Style Hard Hats and Safety Helmets |
| MPN | 60141 |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools 60141 Phoenix Series Panoramic Welding Helmet. Color: Black & Gray, Width: 10.91'' (27.7 cm), Condition: New. Listed at 449.79 USD. Part Number: 60141. An LED headlamp with automatic work mode provides instant weld inspection and workspace illumination. Klein's reputation as a leading producer of professional-quality products is global.