| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Type | Knee Pads |
| Material | Foam |
| Size | One Size Fits All |
| Color | White |
| Style | Stabilizer |
| Application | Knee Protection |
| Department | Adults |
| Body Area | Legs |
| Features | Adjustable Fitting |
| MPN | 60897 |
| Item Width | 7" (17.7 cm) |
| Item Length | 12.3" (31.2 cm) |
| Item Height | 5.8" (14.7 cm) |
| UPC | 092644608971 |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools 60897 Non-Marring Heavy Duty Stabilizer Knee Pad. Color: White, Condition: New. Listed at 61.99 USD. Part Number: 60897. The gel and foam padded pockets maximize pressure distribution for ultimate comfort. Quick-fasten buckle and hook and loop strap on top hinge and bottom ensure a secure fit. Klein's reputation as a leading producer of professional-quality products is global.