| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Application | Impact Socket Driving |
| Number of Pieces | 3 |
| What's Included | (3) Impact-Rated Socket Adapters |
| Packaging | Retail |
| UPC | 092644652868 |
| Part Number | 65030A |
| Product Type | Impact Socket Adapter Set |
| Length | 6'' (15.2 cm) |
| Width | 2.82'' (7.1 cm) |
| Height | 0.73'' (1.8 cm) |
| Weight | 0.10 kg, 0.22 lb |
| Color | Black & Orange |
| Finish | Black Oxide Finish |
| Material | Alloy Steel |
| Features | Impact-Rated, High-Visibility Band |
| Size | Drive Output: 1/4'', 3/8'', 1/2'' Square Drive |
| MPN | 65030A |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools 65030A 3-Inch Impact Socket Adapter Set. Color: Black & Orange, Width: 2.82'' (7.1 cm), Condition: New. Listed at 16.86 USD. Part Number: 65030A. The knurled grip provides steady handling, even with oily or gloved hands, while the high-visibility orange band makes it easy to spot in a tool bag or dimly lit jobsites. Klein's reputation as a leading producer of professional-quality products is global.