| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Application | Driving and Fastening |
| Number of Pieces | 9 |
| Packaging | Retail |
| UPC | 092644380273 |
| Part Number | 65109IMPCT |
| Product Type | Impact Socket |
| Length | 3.45'' (8.8 cm) |
| Width | 9.25'' (23.5 cm) |
| Height | 1.63'' (4.1 cm) |
| Weight | 1.09 kg, 2.40 lb |
| Color | Black & Color-Coded |
| Finish | Manganese Phosphate |
| Material | Cr-Mo Steel |
| Durability | B107.110 |
| Size | Socket Depth: Deep-WellNumber of Points: 6 |
| Drive Connector Size | 3/8" |
| MPN | 65109IMPCT |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools 65109IMPCT KNECT Deep-Well 3/8" Drive Impact Socket Set, SAE, 9 Pc.. Color: Black & Color-Coded, Width: 9.25'' (23.5 cm), Condition: New. Listed at 67.46 USD. Klein's reputation as a leading producer of professional-quality products is global. This warranty does not apply to batteries. Manufacturer: Klein Tools. Includes two adapters and a MODbox accessory case for compact, modular storage.