| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Application | Driving and Fastening |
| Number of Pieces | 23 |
| Packaging | Retail |
| UPC | 092644653254 |
| Part Number | 65301KNECT |
| Product Type | Impact Socket |
| Length | 9.25'' (23.5 cm) |
| Width | 3.5'' (8.9 cm) |
| Height | 1.5'' (3.8 cm) |
| Weight | 0.84 kg, 1.85 lb |
| Color | Black, Orange & Color-Coded |
| Finish | Manganese Phosphate |
| Material | Cr-Mo Steel |
| Tip Type | Hex |
| Size | Socket Size: 1/4'', 5/16'', 3/8'', 7/16'', 1/2'', 9/16'' |
| Drive Connector Size | 1/4'' |
| MPN | 65301KNECT |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools 65301KNECT KNECT Pass-Through and Flip Socket Starter Set, SAE. Color: Black, Orange & Color-Coded, Width: 3.5'' (8.9 cm), Condition: New. Listed at 66.33 USD. Part Number: 65301KNECT. Klein Tools KNECT 23-Piece starter set combines pass-through sockets, flip sockets, and impact driver bits in one comprehensive kit. Pass-through design drives nuts on extended rods while flip sockets provide dual sizes.