| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Type | Box Wrench |
| Action | Ratcheting |
| System of Measurement | Standard (SAE) |
| Number of Pieces | 9 |
| Features | Offset |
| Material | 400CrV Cold-Forged Steel |
| MPN | 69408G |
| Color | Multicolor |
| Item Width | 1'' (2.5 cm) |
| Item Length | 12'' (30.5 cm) |
| Item Height | 10'' (25.4 cm) |
| UPC | 092644680823 |
Check the listing for details. Klein Tools 69408G 90-Tooth Ratcheting Box Wrench Set, SAE, 8 Pc.. Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 92.99 USD. Part Number: 69408G. The Klein Tools Ratcheting Combination Set contains eight SAE wrenches with color coded size markings to easily identify each tool. These wrenches are made from cold-forged steel alloy precision machining finish and black phosphate coating for long-lasting rust prevention.