| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Type | Ruler |
| Material | Fiberglass |
| Tape Length | 6 ft |
| System of Measurement | Standard (SAE) |
| Features | Portable |
| Color | Yellow |
| Item Length | 6' (1.8 m) |
| Item Width | 0.75'' (1.9 cm) |
| Item Height | 1.8'' ( 4.6 cm) |
| MPN | 91163B |
| UPC | 092644861246 |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools 91163B Fiberglass Folding Rule, Outside Reading, Brick Scale. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 23.99 USD. Part Number: 91163B. Klein Tools' 6-Foot Brick Fiberglass Folding Ruler is constructed of tough nylon, reinforced with glass fibers for added durability, and resistance to weather, abrasion, and most chemicals.