| Color | Red |
|---|---|
| Item Diameter | 8 in |
| UPC | 092644930096 |
| Material | Metal, Plastic, Resins, Elastomers, Metallic |
| MPN | 93PTL |
| Item Length | 4.27'' (10.8 cm) |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
| Brand | Klein Tools |
| Type | Line Laser Level |
| Item Height | 2.3'' (5.8 cm) |
| Model | Klein Tools 93PTL |
| Measuring Technology | Laser |
| Features | Compact/Pocket-sized, Magnetic, Self-leveling, Compact, Portable |
| Item Width | 1.76'' (4.5 cm) |
| Item Weight | 1 |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Klein Tools 93PTL Red Pocket Laser Level. Color: Red, Condition: New, Made in China. Listed at 32.00 USD. Laser body has a 360-Degree rotation for projecting lines at any angle. Red Pocket Laser Level. Projects single red laser line up to 30 feet (9.1 m) indoors, providing ample coverage for a wide range of applications,optimized for indoor lighting conditions.