| Compatible Battery Sizes | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Color | Orange/Black |
| UPC | 092644693915 |
| MPN | AESEM1 |
| Material | ABS, PVC, TPE, Stainless Steel |
| Item Length | 3.91'' (9.9 cm) |
| Maximum Volume | 78 dBA |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
| Brand | Klein Tools |
| Type | Earmuffs |
| Battery Life | 70 hr |
| Wireless Range | 32.8' (10 m) |
| Noise Reduction Rating (NRR) | 20 dB |
| Item Height | 6.72'' (17.1 cm) |
| Model | AESEM1 |
| Connectivity | Bluetooth |
| Features | Environmental Noise Cancelling Microphones, Vented Headband |
| Item Width | 5.57'' (14.2 cm) |
Check the listing for details. Klein Tools AESEM1 Bluetooth Earmuffs, NRR 20dB, 70-Hour Runtime New (3915). Color: Orange/Black, Condition: New. Listed at 54.99 USD. Klein Tools AESEM1 Bluetooth Earmuffs, NRR 20dB, 70-Hour Runtime New (3915) #3915