| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Type | Shears |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Material | Plastic |
| MPN | B2109 |
| Color | Orange |
| Item Width | 0.6'' (1.5 cm) |
| Item Length | 8.5'' (21.6 cm) |
| Item Height | 3.72'' (9.4 cm) |
| UPC | 092644761751 |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools B2109 Stainless Steel Utility Shears, 9". Color: Orange, Condition: New. Listed at 16.99 USD. Part Number: B2109. The durable stainless steel blades ensure long-lasting sharpness. Manufacturer: Klein Tools. Blade Length: 3.75" (9.5 cm). Blade Edge: Standard. Blade Tip: Standard. Durable stainless steel blades that retain sharp edges.