| Color | Orange |
|---|---|
| UPC | 092644694790 |
| Material | N52 Magnet, PC-ABS Housing |
| MPN | MSF100 |
| Item Length | 2.75'' (7 cm) |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
| Brand | Klein Tools |
| Type | Stud Finder |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 0.6'' (1.5 cm) |
| Model | Klein Tools MSF100 |
| Measuring Technology | Magnetic |
| Features | Compact |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Width | 1.13'' (2.9 cm) |
Check the listing for details. Klein Tools Compact Magnetic Stud Finder MSF100 Detects Metal Studs & Fasteners. Color: Orange, Condition: New. Listed at 15.99 USD. Klein Tools MSF100 Magnetic Stud Finder Part Number:MSF100. It includes felt pads to safeguard drywall and plaster walls. Overmolded housing ensures a comfortable grip. Detects Live Wires: No.