| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Application | Duct Board, Flexible Duct, Insulation |
| What's Included | Knife; Sheath |
| Packaging | Retail |
| UPC | 092644440694 |
| Part Number | DK16 |
| Product Type | Serrated Duct Knife |
| Length | 20.67'' (271.1 cm) |
| Width | 1.36'' (34.6 cm) |
| Height | 2.27'' (57.7 cm) |
| Weight | 0.29 kg, 0.63 lb |
| Color | Black & Orange |
| Material | TPE & Stainless Steel |
| Features | Double-Edged Blade; Impact Resistant Sheath |
| Size | Blade Type: Double-EdgedBlade Grind: Serrated; Smooth |
| MPN | DK16 |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools DK16 Double-Edged Duct Knife, 5-1/2". Color: Black & Orange, Width: 1.36'' (34.6 cm), Condition: New. Listed at 26.98 USD. Part Number: DK16. The Klein Tools Double-Edged Duct Knife is built for precision and durability, featuring a double-edged stainless steel blade designed for smooth and serrated cuts on flexible duct, duct board, and insulation.