| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Type | Claw Hammer |
| Head/Face Material | Forged Steel |
| Handle Material | Rubber |
| Number of Pieces | 1 |
| Handle Size | 15'' (38.1 cm) |
| MPN | H81020 |
| Color | Black |
| Personalize | No |
| Item Length | 15'' (38.1 cm) |
| Item Width | 5.6'' (14.2 cm) |
| Item Height | 1.5'' (3.8 cm) |
| UPC | 092644810299 |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools H81020 Smooth Face Vibration-Reducing Hammer, 20-Ounce. Color: Black, Condition: New. Listed at 57.99 USD. Part Number: H81020. Featuring an extra-large squared strike face for accurate nail driving and dual side nail pullers for effortless removal, it's built for maximum performance. Klein's reputation as a leading producer of professional-quality products is global.