| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Application | Hat Size 6.5 to 8 |
| Packaging | Retail |
| UPC | 092644607929 |
| Part Number | KHH6SPN2 |
| Product Type | Replacement 6-Point Suspension for Klein Tools KARBN Hard Hat |
| Length | 8'' (20.3 cm) |
| Width | 8'' (20.3 cm) |
| Height | 4'' (10.2 cm) |
| Weight | 0.12 kg, 0.26 lb |
| Color | Black |
| Material | Nylon |
| Features | 4-Point Ratchet Adjustment for 6-Point Suspension |
| Size | Attachment Method: Locking Clips |
| MPN | KHH6SPN2 |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools KHH6SPN2 KARBN Hard Hat 6-Point Suspension Replacement. Color: Black, Width: 8'' (20.3 cm), Condition: New. Listed at 24.73 USD. Part Number: KHH6SPN2. Klein's reputation as a leading producer of professional-quality products is global. This warranty does not apply to batteries. Manufacturer: Klein Tools. Like the industrial fields it serves, Klein Tools has grown dramatically since 1857.