| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Application | Hat Size 6.5 to 8 |
| Packaging | Retail |
| UPC | 092644609886 |
| Part Number | KHHSPNT2 |
| Product Type | Replacement Suspension for Klein Tools Hard Hat |
| Length | 8'' (20.3 cm) |
| Width | 8'' (20.3 cm) |
| Height | 4'' (10.2 cm) |
| Weight | 0.12 kg, 0.26 lb |
| Color | Grey |
| Material | Nylon |
| Features | 6-Point, Ratchet Adjustment |
| Size | Attachment Method: Clip |
| MPN | KHHSPNT2 |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools KHHSPNT2 Full Brim Type-2 Hard Hat Suspension. Color: Grey, Width: 8'' (20.3 cm), Condition: New. Listed at 26.98 USD. Part Number: KHHSPNT2. Compatible with replaceable sweatband and top pad accessories for customized comfort. Type 2 Hard Hat compatibility ensures secure integration; designed for Klein Tools full brim style premium Hard Hats.