| DC Voltage Range | 600V |
|---|---|
| Maximum Input Voltage | 600V |
| UPC | 092644693731 |
| Number of Counts | 2000 |
| MPN | MM325 |
| Input Protection Features | Clamping Circuit, Diode Bridge, Glass Fuse, HRC Fuse |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
| Brand | Klein Tools |
| Measurement Category | CAT III |
| Current Range | 10A |
| Form Factor | Handheld |
| Test/Measurement Functions | AC Current, AC Voltage, Continuity Test, DC Current, DC Voltage, Diode Test, Frequency (Hz) |
| Protection Against Liquids | Not Protected, Dripping Water, Splashing Water |
| Unit Type | Unit |
| IP Rating | IP42 |
| AC Voltage Range | 600V |
| Features | Auto Power Off, Auto-Ranging, Manual-Ranging |
| Country of Origin | China |
| Protection Against Solids | Not Protected, No Deliberate Contact, Dust Protected, Dust Tight |
| Display | Digital |
| Resistance Range | 0-2MΩ |
Check the listing for details. Klein Tools MM325 Multimeter Digital Manual-Ranging 600V AC/DC Voltage Tester. Condition: New, Made in China. Listed at 35.00 USD. The Klein Tools MM325 Multimeter Digital Manual-Ranging 600V AC/DC Voltage Tester is a reliable and versatile tool designed for electrical testing and inspection. With a maximum input voltage of 600V and measurement category of CAT III, this handheld multimeter offers a wide range of test and measurement functions including frequency, AC/DC current and voltage, continuity, and diode testing. It features input protection with HRC fuse, clamping circuit, diode bridge, and glass fuse, ensuring safety during use. The digital display with 2000 counts and IP42 protection against dust and dripping water make it a practical choice for professionals in various industries. New factory sealed. Free shipping