| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Type | Stud Finder |
| Color | Orange |
| Item Height | 0.6'' (1.5 cm) |
| Measuring Technology | Magnetic |
| UPC | 092644694790 |
| Features | Compact |
| Material | N52 Magnet, PC-ABS Housing |
| MPN | MSF100 |
| Item Length | 2.75'' (7 cm) |
| Item Width | 1.13'' (2.9 cm) |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools MSF100 Magnetic Stud Finder-NEW. Color: Orange, Condition: New. Listed at 16.44 USD. It includes felt pads to safeguard drywall and plaster walls. Overmolded housing ensures a comfortable grip. Stud Finder. 1.17 oz (33 g). 9.9' (3 m). Drop Protection N52 magnet, PC-ABS housing. 1.13" (2.9 cm).