| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Type | Non-Contact Voltage Tester |
| Color | Yellow |
| Item Height | 1.16'' (2.9 cm) |
| Model | NCVT5A |
| Measuring Technology | Laser |
| MPN | NCVT5A |
| Material | Plastic and Electronic Assemblies |
| Features | Integrated High Strength Red Laser Pointer |
| Item Length | 6'' (15.2 cm) |
| Item Weight | 1.5 oz (43 g) |
| Item Width | 0.96'' (2.4 cm) |
| UPC | 092644692949 |
Check the listing for details. Klein Tools NCVT5A Dual Range Non-Contact Voltage Tester Pen with Laser Pointer. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 20.98 USD. The laser pointer can function independent of or simultaneously with the NCVT.