| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Type | Shears |
| Blade Material | Titanium Steel |
| Handle Material | Plastic |
| MPN | T2107 |
| Color | Orange |
| Item Width | 0.8'' (2 cm) |
| Item Length | 7.5'' (19.1 cm) |
| Item Height | 2.6'' (6.6 cm) |
| UPC | 092644761737 |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools T2107 Compact Titanium-Coated Utility Shears, 7". Color: Orange, Condition: New. Listed at 25.99 USD. Part Number: T2107. The titanium-coated stainless steel blades allow easier cutting of heavy-duty materials. Klein's reputation as a leading producer of professional-quality products is global. Manufacturer: Klein Tools.