| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Type | Shears |
| Blade Material | Titanium Steel |
| Handle Material | Plastic |
| MPN | T2110 |
| Color | Orange |
| Item Width | 0.95'' (2.4 cm) |
| Item Length | 9.8'' (24.9 cm) |
| Item Height | 4.2'' (10.7 cm) |
| UPC | 092644761645 |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools T2110 Professional Shears with Titanium Coating, 10". Color: Orange, Condition: New. Listed at 26.99 USD. With titanium-coated stainless steel blades, these shears make heavy-duty cutting tasks easier. Handed: Right. Handle Orientation: Straight. Blade Tip: Standard. Blade Edge: Serrated. Inside Ring Size: 0.81" (2 cm).