| Item Dimensions L X W X Thickness | 74"l X 47"w X 3"th |
|---|---|
| Insulation Type | Synthetic |
| Item Thickness | 3 Inches |
| Number Of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Specific Uses For Product | Bed, Sleeping Pad |
| Size | One Size |
| Included Components | Sleeping Pad, Stuff Sack, Patch |
| Fill Material | Synthetic |
| Upc | 846647005783 846647006216 |
| Global Trade Identification Number | 00846647005783 |
| Material Type | Polyester |
| Suitable For | Camping |
| Department | Unisex Adults, Men, Women |
| Unit Type | oz |
| Care Instructions | spot clean |
| Capacity | 300 Pounds |
| Target Audience | Adult |
| Cover Material | Polyester |
| Style | Inflatable |
| Weight Capacity Maximum | 300 Pounds |
| Features | Self-Inflating Mattress, 4-season insulation, Body-mapping chambers, Inflatable, Lightweight, Portable, Water resistant |
| Unit Quantity | 1.0 |
| Temperature Rating | 0 °F |
| Color | Green |
| Item Firmness Description | Air |
| Set Includes | Stuff Sack, Sleeping pad, Patch |
| Item Depth | 3 Inches |
| Packed Size | 12 x 7 in |
| Brand | Unbranded |
| Portable | Yes |
| Type | Inflatable Mattress |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Additional Features | Inflatable |
| Stuff Sack Size | 12 x 7 in |
| Item Dimensions | 74 X 47 X 3 Inches |
| Shell Material | Polyester, 75D polyester fabric |
| Construction Type | Airbed Mattress |
| Number Of Layers | 1 |
| Item Weight | 3.3 lb |
Check the listing for details. Klymit Double V Insulated Inflatable Sleeping Pad for Camping Backpacking. Color: Green, Condition: New. Listed at 170.62 USD. Double V Insulated Inflatable Sleeping Pad. Enhance your camping experience with the Double V Insulated Inflatable Sleeping Pad. Order now to ensure your next excursion is restful and rejuvenating! Care Instructions: spot clean Style: Inflatable Unit Quantity: 1.0 Features: Self-Inflating Mattress,4-season insulation,Body-mapping chambers,Inflatable,Lightweight,Portable,Water resistant.