| Barrel Diameter | 2 3/4 in |
|---|---|
| Brand | Marucci |
| Series | CAT |
| Association | USSSA |
| Color | Multicolor |
| Model | Marucci |
| Age Group | Youth |
| Material | Metal Alloy, Aluminum |
| Item Length | 30 in |
| Sport/Activity | Baseball |
| Item Weight | 20 oz |
| Swing Weight | Balanced |
Check the listing for details. MARUCCI usssa 30" drop 10,Not Composite,like CAT, Lizard Grip BASEBALL Bat. Color: Multicolor, Condition: Used. Listed at 60.00 USD. Material: 100% AZ105 Aluminum Alloy (strongest in Marucci's line for thinner walls/higher response). This bat is used in very good condition. All superficial, nothing to affect performance. USA Lizard Grip in great condition.