| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Number Of Items | 1 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Size | Large |
| Recommended Uses For Product | Clothes Storage |
| Opening Mechanism | Latch |
| Upc | 731161051401 |
| Product Dimensions | 45.9"l X 17.4"w X 22.2"h |
| Suitable For | Clothes Storage, Patio Furniture, Outdoor Cushions, Throw Pillows, Garden Tools, Pool Toys, Interior Use, Foot of the bed, Child's room for extra bedding, Seasonal clothing |
| Item Package Quantity | 1 |
| Number of Shelves | 0 |
| Unit Type | gallon |
| Care Instructions | Easy Care |
| Capacity | 71 gallons |
| Style | Graphite, Wood-look texture |
| Personalized | No |
| Features | Lockable, Weather-resistant, UV-resistant, Easy Assembly, Requires no tools, Built-in handles, Rollers for easy mobility, Comfortable seating |
| Unit Quantity | 71 gallon |
| Finish | Weather-resistant |
| Special Feature | Lockable |
| Pattern | Solid |
| Color | Graphite |
| Item Diameter | 45.9 in |
| Material | Resin, Polypropylene |
| Item Depth | 17.4 in |
| Material Feature | Weather-resistant, Wood-look Texture |
| Storage Volume | 71 Gallons |
| Mounting | Free Standing |
| Brand | Unbranded |
| Type | Storage Deck Box |
| Weight Capacity | 485 lbs |
| Assembly Required | No |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Closure Type | Flip Top |
| Item Weight | 1 lb |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Marvel 71 Gallon Resin Deck Box - Stylish & Secure Storage for Patio Essentials. Color: Graphite, Condition: New, Made in China. Listed at 147.50 USD. Stylish & Secure Storage for Patio Essentials. Marvel 71 Gallon Resin Deck Box. Transform your outdoor space with the Marvel 71 Gallon Resin Deck Box - the ultimate solution for stylish, secure storage.