| Blade Diameter | 10 in |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Blade Length | 10 Inches |
| Blade Strength | High |
| Item Length | 29" |
| Suitable For | Wood |
| Number of Batteries | 0 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 16" |
| Motor Type | Brushed |
| Style | Sliding |
| Cutting Angle | 45° |
| Item Width | 18" |
| Speed | 4800 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Black |
| Current Rating | 15 Amps |
| Set Includes | Blades |
| Brand | Marvtool |
| Number of Teeth | 36 |
| Type | Sliding Compound Miter Saw |
| Battery Capacity | 0 |
| Blade Location | Centered |
| Model | JS-1013C3 |
Check the listing for details. Marvtool 10-Inch Sliding Compound Miter Saw Single Bevel Compact Extension Table. Color: Black, Condition: New. Listed at 158.99 USD. Previous page.