| Artist | Mary Myers |
|---|---|
| Unit of Sale | Single Piece |
| Signed By | Mary Myers |
| Size | Small |
| Custom Bundle | No |
| Date of Creation | 2000-Now |
| Item Length | 12 in |
| Region of Origin | naperville, IL |
| Framing | Unframed |
| Personalize | No |
| Listed By | Artist |
| Year of Production | 2025 |
| Unit Type | Unit |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Width (Inches) | 12 |
| Item Height | 12 in |
| Style | Abstract, Cartoon, Contemporary Art, Expressionism, Figurative Art, Impressionism, Minimalism, Pop Art, Portraiture |
| Painting Surface | Cradled Wood |
| Features | One of a Kind (OOAK), Personalized, Signed |
| Unit Quantity | 1 |
| Handmade | Yes |
| Item Width | 1 in |
| Culture | Western |
| Time Period Produced | 2020-Now |
| Signed | Yes |
| Color | Multi-Color |
| Title | Original Painting |
| Period | Ultra Contemporary (2020 - Now) |
| Material | Canvas, Cradled Wood |
| Certificate of Authenticity (COA) | Yes |
| Subject | Birds, Butterflies, Cows, Figures, Flowers, Landscape, Women, Advertising, Animals, Architecture, Art, Floral, SHIP, WESTERN, DONUTS |
| California Prop 65 Warning | No |
| Type | Painting |
| COA Issued By | Mary Myers |
| Height (Inches) | 12 |
| Theme | Art, Fashion, Graffiti, Inspirational, Nature |
| Production Technique | Acrylic Painting |
| Country of Origin | United States |
| Personalization Instructions | Handmade & Signed |
Check the listing for details. Mary Myers Original Abstract Expressionism Floral Canvas Signed Art. Color: Multi-Color, Condition: New, Made in United States. Listed at 199.00 USD. SO much texture! This original acrylic abstract painting is created on 12x12 Gallery wrapped canvas and is personally signed by the artist, Mary Myers.