| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Socket Type | none |
| Number of Pieces | 1 |
| Size | 6in |
| Blade Length | 6in |
| Custom Bundle | No |
| MPN | HBS2341 |
| Suitable For | Aircrafts, Automotives, Landscape, Model Buildings |
| Jaw Size | small |
| Handle Size | 4in |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 1in |
| Item Height | 6 in |
| Features | a very nice product |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 5/16in |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Cut | none |
| Bundle Description | no bundle |
| Bristle Material | no bristles |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Size | none |
| Brand | Hobby |
| Type | Tweezers |
| Head/Face Material | Stainless Steel |
| System of Measurement | Standard (SAE) |
| Model | Tool |
| Application | tweezing |
| Item Weight | 1oz |
| Blade Width | 1/8in |
Check the listing for details. Mascot Tools 6" Curved Tip Tweezers Stainless Steel USA. Color: Silver, Condition: New, Made in United States. Listed at 12.99 USD.