| Country of Origin | United Kingdom |
|---|---|
| Shape | Oval |
| Size | Approx. 8.9" x 2.8" (head: 4.7") |
| Color | Dark Ruby |
| Item Length | 8.9 in (22.6 cm) |
| Weight | Approx. 100 g |
| Suitable For | Hair |
| Personalize | No |
| Accessories | Cleaning Brush, Mason Pearson Original Hairbrush Box |
| Unit Type | Unit |
| Theme | Hair Care |
| Unit Quantity | 1 |
| UPC | 5014516001227 |
| Brand | Mason Pearson |
| Department | Adult, Teen |
| Type | Cushion Brush |
| Model | BN2 |
| MPN | HBBN2 |
| Hair Type | Thick Hair, Long Hair |
| Features | Handmade |
| Material | Nylon Bristle |
Check the listing for details. Mason Pearson BN2 Junior Bristle & Nylon Hairbrush Dark Ruby w/Cleaning Brush. Color: Dark Ruby, Condition: New, Made in United Kingdom. Listed at 226.85 USD. Model: BN2. Bristle Material: Natural Boar Bristle & Nylon. Features: Scalp Massage, Oil Distribution, Detangling. Color: Dark Ruby. Type: Hair Brush. Hair Type: Normal to Thick Hair. Handle Material: Cellulose Acetate.