| Color | Wireless tattoo machine |
|---|---|
| Brand | Mast |
| Model | Hertz |
| Type | Wireless tattoo machine |
| Features | Adjustable, Durable, Lightweight, Low Noise, Multifunctional, Adjustable 7 Stroke, Color Screen, tattoo machine battery wireless, Wireless tattoo machine pen, Adjustable Frequency |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Material | Alloy |
| Stroke | 3.5mm |
| Motor | Brushless speed-regulating motor |
| Motor Speed | 10V/9000RPM |
| Battery Capacity | 1800mAh |
| Use time | >6 Hours |
| Charging time | 2 Hours |
| Charge Cable | Type-C |
| Weight | 178g |
| Size | 36mm*130mm |
| Certification | CE |
| Items Included | 1pc Mast Adjustable Frequency Wireless Machine, 1pc charger cable |
| Colour | Black |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. Mast Hertz Wireless Tattoo Machine Pen Adjustable Frequency Three Models 1800mAh. Color: Black, Condition: New. Listed at 149.98 USD. High Capacity Battery:With a 1800mAh battery, enjoy up to 6 hours of uninterrupted tattooing, perfect for long sessions. Brushless Motor:Experience consistent, high-speed tattooing with the Mast Hertz's brushless motor, ensuring durability and reliability.