| Type | Radiant Barrier |
|---|---|
| Brand | Master Flow |
| Model | INSLV8R8 |
| MPN | INSLV8R8 |
| UPC | 050206100134 |
| Insulation R-Value | 8.0 |
| Insulator material | Other |
| Pack Size | 1 |
| Product Depth (in.) | 60 in |
| Product Height (in.) | 13 in |
| Product Width (in.) | 13 in |
Check the listing for details. Master Flow 8 in. Dia R-8 Ductwork Insulation Sleeve. Condition: New. Listed at 29.95 USD. Insulate your new or existing 8 in. duct pipe with this Master Flow 8 in. Dia fiberglass insulation ductwork sleeve. Enjoy consistent air temperature and reduced system condensation and noise. On new pipe installation - simply slide the sleeve over the 8 in.