| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Restricted States | [] |
| Custom Bundle | No |
| Security Level | High Security |
| Shackle Material | Hardened Steel |
| MPN | 140DLH |
| Keyway Type | Pin Tumbler |
| Shackle Width | 13/16" |
| Depth | 3.700 |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| Item | Keyed Padlock |
| Body Size Width | 1-9/16" |
| Shackle Configuration | Extended |
| Number of Pins | 4 |
| Style | Keyed Padlock |
| Weatherability | Superior Corrosion Resistance |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 1/4 in, Shackle Height 2 in, Shackle Width 13/16 in, Shackle Material Steel, Body Height 2 7/64 in, Body Width 1 9/16 in, Body Thickness 7/8 in, Body Material Brass, Number of Bumpers 0, Number of Pins 4 Pin, Key Type Different, Control Key Registration Required No, Body Color Brass, Keyway Type Master K1, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable No, Shackle Type Long Shackle |
| Width | 3.700 |
| Shackle Dia. | 1/4" |
| Shackle Type | Extended |
| Battery Included | No |
| Bundle Description | No |
| Key Type | Different |
| Shackle Height | 2" |
| Modified Item | No |
| Weight | 0.3400 |
| California Prop 65 Warning | N |
| Brand | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-9/16" |
| Type | Keyed Padlock |
| Body Material | Brass |
| NumberOfItems | 1 |
| Length | 5.600 |
| High Security | Yes |
| Model | 140DLH |
| UPC | 071649010828 |
Check the listing for details. Master Lock 140Dlh Padlock, Keyed Different, Long Shackle, Rectangular Brass. Width: 3.700, Condition: New. Listed at 9.99 USD. 1/4" hardened steel shackle thickness.