| Brand | MASTER LOCK |
|---|---|
| MPN | 1500LF |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | MX |
| Model | 1500LF |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Combination Padlock |
| Item | Combination Padlock |
| Type | Combination Padlock |
| Weight | 0.4000 |
| Length | 4.900 |
| Width | 2.100 |
| Depth | 2.100 |
| Body Material | Stainless Steel |
| For Use With | Cabinets, Office Environments and Equipment, School, Employee and |
| Features | Combination Padlock, Body Height 3/4 in, Body Material Stainless |
| Battery Included | No |
| Weather Resistant | Yes |
| Body Width | 1-7/8" |
| Key Type | Combination |
| Shackle Dia. | 9/32" |
| Shackle Material | Hardened Steel |
| Shackle Height | 1-1/2" |
| Shackle Width | 13/16" |
| Key Control | No |
| Body Height | 3/4" |
| Body Thickness | 3/4" |
| High Security | Yes |
| Body Length | 3/4" |
| Security Level | High Security |
| UPC | 071649396700 |
Check the listing for details. Master Lock 1500Lf Combination Padlock, Front, Black/Silver. Width: 2.100, Condition: New, Made in MX. Listed at 11.19 USD. 9/32 in, Shackle Height 1 1/2 in, Shackle Material Steel, Shackle Width 13/16 in. Combination Padlock. MASTER LOCK. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes.