| Brand | MASTER LOCK |
|---|---|
| MPN | 1502 |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | MX |
| Model | 1502 |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Combination Padlock |
| Item | Combination Padlock |
| Type | Combination Padlock |
| Weight | 0.3400 |
| Length | 3.000 |
| Width | 2.000 |
| Depth | 2.000 |
| Body Material | Stainless Steel |
| For Use With | Cabinets, Office Environments and Equipment, School, Employee and |
| Features | Combination Padlock, Body Material Stainless Steel, Body Thicknes |
| Number of Pins | 0 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-7/8" |
| Key Type | Combination |
| Shackle Dia. | 9/32" |
| Shackle Material | Hardened Steel |
| Shackle Height | 3/4" |
| Shackle Width | 13/16" |
| Key Control | No |
| Body Thickness | 3/4" |
| Padlock Body Shape | Round |
| High Security | Yes |
| Security Level | General Security |
Check the listing for details. Master Lock 1502 Combination Padlock, Center, Black/Silver. Width: 2.000, Condition: New, Made in MX. Listed at 10.39 USD. 9/32 in, Shackle Height 3/4 in, Shackle Material Hardened Steel, Shackle Width 13/16 in. Combination Padlock. MASTER LOCK. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes.