| Number of Keys | 2 |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Restricted States | [] |
| Custom Bundle | No |
| Body Color | Silver |
| Shackle Material | Hardened Steel |
| MPN | 1LF |
| Depth | 2.200 |
| Includes | Two keys |
| Item | Keyed Padlock |
| Body Size Width | 1-3/4" |
| Shackle Configuration | Open |
| Number of Pins | 4 |
| Style | Keyed Padlock |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 5/16 in, Shackle Height 1 1/2 in, Shackle Width 3/4 in, Shackle Material Steel, Body Height 1 5/16 in, Body Width 1 3/4 in, Body Thickness 7/8 in, Body Material Steel, Number of Bumpers 2, Number of Pins 4 Pin, Key Type Different, Control Key Registration Required No, Body Color Silver, Keyway Type Master K6000, Weather Resistant No, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable No, Shackle Type Long Shackle |
| Height | 1-3/4" |
| Width | 2.200 |
| Shackle Dia. | 5/16" |
| Shackle Type | Open |
| Battery Included | No |
| Bundle Description | No |
| Key Type | Different |
| Shackle Height | 1-1/2" |
| Modified Item | No |
| Weight | 0.5500 |
| Brand | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-3/4" |
| Type | Keyed Padlock |
| Body Material | Steel |
| NumberOfItems | 1 |
| Length | 3.900 |
| Weather Resistant | Yes |
| Model | 1LF |
| Country/Region of Manufacture | MX |
| UPC | 071649305801 |
Check the listing for details. Master Lock 1LF Padlock - Key# 2742- NOS. Width: 2.200, Condition: New. Listed at 16.98 USD. Master Lock 1LF Padlock, Keyed Different. Photos are of actual item.