| Brand | MASTER LOCK |
|---|---|
| MPN | 21KA |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 5/16 in, Shackle Height 15/16 in, Shackle Width 3/4 in, Shackle Material Steel, Body Height 2 13/32 in, Body Width 1 3/4 in, Body Thickness 7/8 in, Body Material Steel, Number of Bumpers 2, Number of Pins 5 Pin, Key Type Alike, Control Key Registration Required No, Opens with Key No. 10L320, For Use With Gates, Cribs, Vending Machines, Commercial, Automotive, Body Color Silver, Body Finish Laminated, Keyway Type Master K27, Weather Resistant No, High Security Yes |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | MX |
| Model | 21KA |
| NumberOfItems | 1 |
| Material | Steel |
| Color | Silver |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Includes | (2) keys |
| Weight | 0.5500 |
| Length | 1.900 |
| Width | 1.200 |
| Depth | 1.200 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Steel |
| For Use With | Gates, Cribs, Vending Machines, Commercial, Automotive |
| Body Color | Silver |
| Number of Pins | 5 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-3/4" |
| Key Type | Alike |
| Shackle Dia. | 5/16" |
| Shackle Material | Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 1-3/4" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 15/16" |
| Shackle Width | 3/4" |
| Key Control | No |
| Weatherability | Some Corrosion Resistance |
| Body Thickness | 7/8" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| UPC | 071649059926 |
Check the listing for details. Master Lock 21Ka Padlock, Keyed Alike, Standard Shackle, Rectangular Steel. Color: Silver, Width: 1.200, Condition: New, Made in MX. Listed at 19.49 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. MASTER LOCK. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes.