| Shackle Type | Traditional |
|---|---|
| Body Color | Red |
| Shackle Material | Nylon |
| Key Type | Alike |
| MPN | 406KAS6RED |
| Keyway Type | A |
| Brand | Master Lock |
| Interior Shackle Width | 3/4 in |
| Body Material | Plastic |
| Interior Shackle Height | 1 1/2 in |
| Number of Pins | 6 |
| Model | 406KAS6RED |
| Shackle Diameter | 1/4 in |
| Features | Safety Lockout |
| Location | Indoor |
Check the listing for details. Master Lock 406 Lockout Padlocks Red Keyed Alike Set 6 w/ Keys LOTO. Condition: New. Listed at 79.99 USD. Genuine Master Lock LOTO safety padlocks. (6) Master Lock LOTO padlocks. These locks feature a non-conductive nylon shackle, making them ideal for Non-conductive nylon shackle (electrical safety rated).