| Battery Included | No |
|---|---|
| Color | Red |
| Weight | 0.2400 |
| Depth | 1.000 |
| California Prop 65 Warning | N |
| Type | Facility & Worksite Safety > Lockout Tagout > Lockout Padlocks |
| Length | 1.800 |
| Width | 1.000 |
| Country of Origin | MX |
| UPC | 0071649078927 |
| Interior Shackle Width | 25/32 in |
| Brand | Master Lock |
| Shackle Type | Traditional |
| Body Material | Plastic |
| Body Color | Red |
| Interior Shackle Height | 1 1/2 in |
| Model | Master Lock 410RED |
| Shackle Material | Steel |
| MPN | 410RED |
| Features | Master Key |
| Shackle Diameter | 1/4 in |
Check the listing for details. Master Lock 410Red Lockout Padlock, Keyed Different, Thermoplastic, Standard. Color: Red, Width: 1.000, Condition: New, Made in MX. Listed at 9.00 USD. Padlock Body Material. Padlock Shackle Material. Shackle Length. Vertical Shackle Clearance. Width Across Shackle. Manufacturer Part Number. (1) Key;Labels. Reserved for SafetyCylinder.