| Brand | MASTER LOCK |
|---|---|
| MPN | 4LH |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 9/32 in, Shackle Height 2 in, Shackle Width 5/8 in, Shackle Material Steel, Body Height 1 9/16 in, Body Width 1 9/16 in, Body Thickness 3/4 in, Body Material Brass, Number of Bumpers 1, Number of Pins 4 Pin, Key Type Different, Control Key Registration Required No, Opens with Key No. 2525, Body Color Silver, Body Finish Laminated, Keyway Type Master K6000, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable No |
| California Prop 65 Warning | Y |
| Country of Origin | TW |
| Model | 4LH |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Includes | Two keys |
| Weight | 0.5000 |
| Height | 1-9/16" |
| Length | 4.000 |
| Width | 2.200 |
| Depth | 2.200 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Brass |
| Body Color | Silver |
| Number of Keys | 2 |
| Number of Pins | 4 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-9/16" |
| Key Type | Different |
| Shackle Dia. | 9/32" |
| Shackle Material | Chrome Plated Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 1-9/16" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 2" |
| Shackle Width | 5/8" |
| Key Control | No |
| Weatherability | Superior Corrosion Resistance |
| Body Height | 1-9/16" |
| Body Thickness | 3/4" |
| UPC | 071649327407 |
Check the listing for details. Master Lock 4Lh Padlock, Keyed Different, Long Shackle, Rectangular Brass Body,. Width: 2.200, Condition: New, Made in TW. Listed at 16.69 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. MASTER LOCK. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes.