| Brand | MASTER LOCK |
|---|---|
| MPN | 5KALJ |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 3/8 in, Shackle Height 2 1/2 in, Shackle Width 15/16 in, Shackle Material Boron Alloy, Body Height 1 1/2 in, Body Width 2 in, Body Thickness 1 in, Body Material Steel, Number of Bumpers 2, Number of Pins 4 Pin, Key Type Alike, Control Key Registration Required No, Opens with Key No. A152, Body Color Silver, Body Finish Laminated, Keyway Type Master K1, Weather Resistant No, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable No |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | MX |
| Model | 5KALJ |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Includes | Two keys |
| Weight | 0.9000 |
| Length | 2.200 |
| Width | 1.300 |
| Depth | 1.300 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Steel |
| Body Color | Silver |
| Number of Keys | 2 |
| Number of Pins | 4 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 2" |
| Key Type | Alike |
| Shackle Dia. | 3/8" |
| Shackle Material | Boron Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 2" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 2-1/2" |
| Shackle Width | 15/16" |
| Key Control | No |
| Weatherability | Some Corrosion Resistance |
| Body Height | 1-1/2" |
| Body Thickness | 1" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| UPC | 071649331305 |
Check the listing for details. Master Lock 5Kalj Padlock, Keyed Alike, Long Shackle, Rectangular Steel Body,. Width: 1.300, Condition: New, Made in MX. Listed at 20.19 USD. Padlock, Shackle Dia. A152, Body Color Silver, Body Finish Laminated, Keyway Type Master K1, Weather Resistant No, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable No.