| Brand | MASTER LOCK |
|---|---|
| MPN | 6121LJ |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 5/16 in, Shackle Height 2 3/8 in, Shackle Width 7/8 in, Shackle Material Boron, Body Height 2 13/16 in, Body Width 2 1/8 in, Body Thickness 1 in, Body Material Steel, Number of Bumpers 0, Number of Pins 5 Pin, Key Type Different, Control Key Registration Required No, Body Color Black, Body Finish Laminated, Keyway Type Master K6000, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable Yes, Shackle Type Long Shackle |
| California Prop 65 Warning | N |
| Custom Bundle | No |
| Bundle Description | No |
| Country/Region of Manufacture | MX |
| Model | 6121LJ |
| Modified Item | No |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Includes | Two keys |
| Weight | 1.1000 |
| Length | 1.700 |
| Width | 2.700 |
| Depth | 2.700 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Steel |
| Body Color | Black |
| Number of Pins | 5 |
| Battery Included | No |
| Weather Resistant | Yes |
| Body Width | 2-1/8" |
| Key Type | Different |
| Shackle Dia. | 5/16" |
| Shackle Material | Boron Hardened Steel |
| Shackle Type | Extended |
| Body Size Width | 2-1/8" |
| Shackle Configuration | Extended |
| Shackle Height | 2-3/8" |
| Shackle Width | 7/8" |
| Weatherability | Superior Corrosion Resistance |
| UPC | 071649039669 |
Check the listing for details. Master Lock 6121Lj Padlock, Keyed Different, Long Shackle, Rectangular Steel. Width: 2.700, Condition: New. Listed at 26.65 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. MASTER LOCK. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes.