| Brand | MASTER LOCK |
|---|---|
| MPN | 6830 |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 1/4 in, Shackle Height 1 1/16 in, Shackle Width 25/32 in, Shackle Material Boron, Body Height 2 5/16 in, Body Width 1 9/16 in, Body Thickness 15/16 in, Body Material Brass, Number of Bumpers 0, Number of Pins 5 Pin, Key Type Different, Control Key Registration Required No, Body Color Gold, Keyway Type Master K6000, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable Yes, Shackle Type Standard Shackle |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | MX |
| Model | 6830 |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Includes | Two keys |
| Weight | 0.6500 |
| Length | 1.800 |
| Width | 1.000 |
| Depth | 1.000 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Brass |
| Body Color | Gold |
| Number of Keys | 2 |
| Number of Pins | 5 |
| Battery Included | No |
| Weather Resistant | Yes |
| Body Width | 1-9/16" |
| Key Type | Different |
| Shackle Dia. | 1/4" |
| Shackle Material | Boron Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 1-9/16" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 1-1/16" |
| Shackle Width | 25/32" |
| Key Control | No |
| Weatherability | Superior Corrosion Resistance |
| Body Thickness | 15/16" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| UPC | 071649006319 |
Check the listing for details. Master Lock 6830 Padlock, Keyed Different, Standard Shackle, Rectangular Brass. Width: 1.000, Condition: New, Made in MX. Listed at 24.29 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. Compx National C8803-C415a-3 Cabinet And Drawer Dead Bolt Locks, Brass, 15/16". MASTER LOCK. Abus 12Ks Chain & Sleeve 2' Security Chain, L 2 Ft, W 1/2 In, Ylw Zinc.