| Brand | MASTER LOCK |
|---|---|
| MPN | 6842D125KA |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 5/16 in, Shackle Height 1 3/16 in, Shackle Width 25/32 in, Shackle Material Boron Alloy, Body Height 2 5/16 in, Body Width 1 3/4 in, Body Thickness 1 in, Body Material Brass, Number of Bumpers 0, Number of Pins 5 Pin, Key Type Alike, Control Key Registration Required No, Body Color Brass, Keyway Type Kwikset, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable Yes, Shackle Type Standard Shackle |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | MX |
| Model | 6842D125KA |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Includes | Keys |
| Weight | 0.9300 |
| Length | 4.500 |
| Width | 2.200 |
| Depth | 2.200 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Brass |
| Keyway Type | Kwikset |
| Number of Pins | 5 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-3/4" |
| Key Type | Alike |
| Shackle Dia. | 5/16" |
| Shackle Material | Boron Alloy |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 1-3/4" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 1-3/16" |
| Shackle Width | 25/32" |
| Weatherability | Superior Corrosion Resistance |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| High Security | Yes |
| Rekeyable | Yes |
| Security Level | High Security |
| UPC | 071649191381 |
Check the listing for details. Master Lock 6842D125ka Padlock, Keyed Alike, Standard Shackle, Rectangular. Width: 2.200, Condition: New, Made in MX. Listed at 30.15 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. MASTER LOCK. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes.