| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 14 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Body Color | Gold |
| Body Material | Brass |
| Brand | Master Lock |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Features | Master Key |
| Interior Shackle Height | 3/4 in |
| Interior Shackle Width | 3/4 in |
| Key Type | Different |
| Location | Indoor & Outdoor |
| Model | 6002 N MK W27 SBC USS 30-30-20 |
| MPN | 5340-00-682-1506 |
| Number of Pins | 5 |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Shackle Material | Brass |
| Shackle Type | Traditional |
| Unit Quantity | 80 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Master Lock Bump Stop Commercial Padlock Set Shackled Master Keyed 80 Locks. Condition: New. Listed at 1994.99 USD. New Case of 80 Brass LocksMASTER LOCK NSN 5340-00-682-1506 80 Locks key different.Each lock includes a chain and a pair of keys.They are in 3 sets. A,B, and C.Each set has a pair of master keys total of 6 Master Keys (master key A, B, and C)You will also receive a Grandmaster pair of keys that will open all 80 locks. 168 keys in total. Set of 80National Stock Number (NSN): 5340-00-682-1506Spec Number (CID): AA 59486-2lB80303020Model Number: 6002 N MK W27 SBC USS 30-30-201-3/4" (44mm) wide laminated brass padlock, 5/16" (8mm) diameter dual lever locking brass shackleNon-removable key, 5-pin BumpStop cylinder, complies with ASTM F883 Performance Standard for bump resistance testingStamped "US Set"Master keyed, Grand master keyed (6 Master Keys, 2 Grand Master Keys)With chain Made to Meet Exacting U.S. Government StandardsMaster Lock's high quality padlocks protect assets at government facilities throughout the world, securing high-value military property, withstanding extensive use and harsh environments, and defeating attempts to breach security.Master Lock provides locks to every segment of the U.S. Government, including:- Department of Defense (DOD) - Military Services - Defense Agencies - Coast Guard - General Services Administration (GSA)Master Lock government padlocks can be ordered by NSN or by commercial equivalent part number (NSN 5340-00-682-1506 = Master Lock No. 6002 N MK W27 SBC USS 30-30-20).Where required, Master Lock government padlocks are manufactured to exacting U.S. Government standards CID-A-A-59486 and CID-A-A-59487. They feature a bump resistant, five-pin tumbler cylinder for more than 10,000 key changes and a dual locking mechanism for superior pry resistance. For added security, all models have non-removable keys.