| Item Package Quantity | 1 |
|---|---|
| Item Display Weight | 1.0 |
| Control Method | Application |
| Finish Type | Polished |
| Recommended Uses For Product | Security |
| Size | 1.2 X 2 X 3.87 Inches (1 Pack) |
| Part Number | M175Xdlf |
| Style | 1 Pack |
| Pattern | Combination Lock |
| Model Number | M175Xdlf |
| Lock Type | Combination Lock |
| Included Components | Padlocks |
| Number Of Pieces | 5 |
| Model Name | Heavy Duty Outdoor Combination Lock |
| Color | Brass Finish |
| Controller Type | Hand Control |
| Item Shape | Round |
| Department | Unisex-Adult |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Count | 1.0 |
| Refund: | Accept 30 day Refund |
| Shipping: | Free Shipping |
| EAN | 0071649236167 |
| ISBN | 0071649236167 |
| Package Dimensions LxWxH | 6.18x3.78x1.24 Inches |
| Weight | 0.86 Pounds |
| UPC | 0071649236167 |
| Interior Shackle Width | 1 1/2 in |
| Brand | Master Lock |
| Body Material | Steel |
| Combination Type | Resettable |
| Interior Shackle Height | 1 1/2 in |
| Model | Master Lock Magnum |
| Shackle Material | Steel |
| MPN | M175XDLF |
| Shackle Diameter | 3/8 in |
Check the listing for details. Master Lock Combination Lock, Heavy Duty Weatherproof Padlock, Resettable for.... Color: Brass Finish, Condition: New. Listed at 33.26 USD. Master Lock Combination Lock, Heavy Duty Weatherproof Padlock, Resettable for Outdoor Use, Brass Finish, M175XDLF. Padlock is constructed with a zinc body and reinforced body bumper for strength and reliability; Shackle seal and covered dials for superior weather protection; One directional dial feature for low light applications.