| Number of Cups | 8 |
|---|---|
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Whole Beans |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| MPN | 29530020USA |
| Bar Pressure | 15 bar |
| Bean/Coffee Capacity | 8 C. |
| Brand | Miele |
| Type | Espresso Machine |
| Item Height | 14.25 in |
| Voltage | 120 |
| Model | CM5300 |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato, Hot Milk, Cappuccino |
| Features | Auto Shut-off, Water Tank, Frother, Built-in Grinder, Dishwasher Safe, Programmable, Pre-brewing System, Self-Cleaning, Removable Drip Tray, Easy to Clean, Adjustable Coffee Spouts, Energy Saving Mode, Built-in Container, Programmable Controls |
| Cable Length | Countertop |
| Finish | Shiny |
| Item Width | 9.5 in |
| Item Weight | 25.7 lbs. |
| Power | 1500 W |
Check the listing for details. Miele CM5300 Coffee System, Black, Lightly Used W/ Steaming Jar. Color: Black, Condition: Used. Listed at 785.00 USD. The Miele CM5300 Coffee System is a sleek black espresso machine that boasts a high pressure of 15 bar for rich and flavorful coffee. It features a built-in grinder, frother, and auto shut-off for convenience.