| Number of Cups | 2 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.4 qt |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Whole Beans and Ground Coffee |
| Material | Plastic with Metal Finish |
| Grinding Method | Burr |
| Bar Pressure | 15 bar (approx 217 psi) |
| Bean/Coffee Capacity | 8.8 oz |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 120 volts |
| Cable Length | 32 in |
| Components Included | Coffee Grinder, Cup Warmer, Drip Tray, Water Tank |
| Finish | Shiny |
| Item Weight | 22 lbs |
| Country of Origin | Switzerland |
| UPC | 0713012853631 |
| Brand | Miele |
| Type | Espresso Machine |
| Item Height | 17 in |
| Color | Gray, Black |
| Model | Miele CM 6350 |
| Type of Coffee Made | Caffè Latte, Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato, Hot Milk, Coffee, Cappuccino |
| Features | Hot Water Tap, Auto Shut-off, Water Tank, Removable Water Tank, Built-in Grinder, Programmable |
| MPN | CM6350 |
| Control Panel | Digital |
| Item Depth | 23 in |
| Item Width | 13 in |
| Power | 1500 W |
Check the listing for details. Miele CM6350 Fully Automatic Coffee Maker & Espresso Machine. Color: Gray, Black, Condition: Used, Made in Switzerland. Listed at 1049.00 USD. The Miele CM6350 Fully Automatic Coffee Maker & Espresso Machine is a stylish and versatile unit that can make a variety of coffee drinks with its 15 bar pressure system. It has a 1.4 qt water tank capacity and a built-in grinder for whole beans and ground coffee.