| Power Source | Electric |
|---|---|
| Blade Length | 9 in |
| Material | Plastic |
| Food Compatibility | Meat |
| Item Depth | 19 in |
| Brand | Mighty Carver |
| Type | Electric Knife |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 9.5 in |
| Model | EK1126 |
| Number of Blades | 2 |
| Features | Automatic, Easy Clean, Portable |
| Components Included | Additional Blades, Blades, Cutter, Handle |
| Power | 100 W |
| Item Width | 6 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Mighty Carver Electric Carving Knife Chainsaw. Condition: Open box, Made in United States. Listed at 35.33 USD. Mighty Carver Electric Carving Knife That Looks Like Chainsaw Includes Fork