| Brand | Mighty Max Battery |
|---|---|
| Type | 12V |
| Voltage | 12 V |
| Chemical Composition | Lead Acid |
| Amp Hours | 18 Ah |
| Battery Size | 12 V |
| Application | Power Sport, Motorcycle, Jet Ski, Snowmobile |
| MPN | YTX20-BS1478 |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 029483393997 |
Check the listing for details. Mighty Max 12V 18Ah Replacement Battery for PowerStar PM20-BS-HD-14. Condition: New. Listed at 54.99 USD. Volts 12V Amp Hour 18Ah. Specifications of the YTX20-BS Battery. Amperage: 18 AH. Height 6.13 Width 3.50. SKU: 3947203. Polarity + I - Length 6.88.